İletişim Bilgileri
Tel   : 0 212 534 41 06
Gsm: 0 541 694 53 19
Referanslarımız

Temizlik ve Sağlık

temizlik-saglik

Her şeyin başı sağlıktan geçer, temizlik İran’dan gelir, gibi atasözlerini düşünelim. Birisinde yaşamımız için gerekli temel şeyin sağlık olduğu, birisinin de temizliğin en uzaklardan geldiğini, yani temizliğin de sağlık kadar gerekli olduğunu belirtiyor. Bu iki atasözünden de anladığımız gibi temizlik ve sağlık arasında önemli bir ilişki vardır. İki durum birbirini tamamlar. Yani temizlik olmadan sağlık olmaz, sağlık olmadan da temizlik olmaz.

Bir toplumun sağlıklı olması nasıl sağlanır? Tabi ki de temizlik kurallarına ve sağlık kurallarına dikkat etmesiyle. Bir toplumda temizliğin çeşitli aşamaları vardır. Bu aşamalardan birisi, kişisel temizliktir. Bu aşamada, insan kendi temizliğini kendisi bireysel olarak yapmalı ve mikropları kendinden uzaklaştırmalıdır.  Zaten temizliğin tanımı da başka yerlerden gelen zararlı maddelerin ve kirlerin, artıkların çeşitli temizlik yöntemleriyle vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Temizlik sadece sağlık ile ilişki halinde değildir. Mesela bir kişi ile buluşmaya giderken üzerimiz yeterince temiz değilse, ter kokuyorsak yeterince rahat olamayız, karşımızdaki kişiden utanırız.

Fabrikalar atık maddelerini filtre yaparak süzer ve zararsız hale getirirler. Ancak bu uygulama biraz pahalıdır ve her fabrika bunu uygulamaz. Bu temizlik kategorisine girer. Ve fabrika ürettiği ürünlerden çıkan atık maddeleri filtre sistemi olmadığı için direk olarak doğaya bırakır ve o çevredeki suların kirlenmesine, orada yaşayan hayvanların zehirlenmesine, hatta birçok kişinin ölümüne sebep olabilir.
İşte bu örneklerden de anlıyoruz ki temizlik ve sağlık her konuda birbiri ile ilişki halindedir.